Глаголрин формаяр

Лезги чIала инкарвилин суф­фикс вири дуьшуьшра анжах ч гьарфуналди кхьида. Месела, жедачкъведачнедач,фидач. Ихьтин гафар ш гьарфуналди жедашкъведашнедашфидаш хьиз кхьидач.

Хва Хъпрефиксар глагол-рихъ арада маса артухан гьарф авачиз акал жеда. Месела, финхъфинхъфидахьун,хъхьунхъжеда ва мсб.

Эвел кьиле ачух сес авай атун глаголдихъ префикс акал хьайила, кьиле авай а гадар жеда: атун-хтун, хтанаавунглаголдин кьиле авай а гьарф у -диз элкъведа: авун-хъувун.

Лух суффикс анжах пуд гафуна гъ-далди кхьида: къуллугъпачагьлугъсагълугъАмай вири дуьшуьшра х - далди кхида. Месела, гьамишалухкъумлухкъамишлух ва мсб.

ХьизманжалдеквантIун хьи кIусар вири дуьшуьшра маса гафарихъай чараз кхьида. Месела, ракьуни хьизшатIунде лагь кванкъачу ман ва мсб.

ТIуз послелог гьамиша чараз кхьида. Месела, дагъдай тIуз , хуьряй тIуз , никIяй тIуз , тамувай тIуз ва мсб.

"САМУР" газет

Рубрика

Комментарий кхьихь

Ограниченный HTML

  • Допустимые HTML-теги: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • Строки и абзацы переносятся автоматически.